Munkáim

Munkáim

Rendezés

A feltöltött munkáimat az átláthatóság kedvéért kategóriákba szedtem. A rendezés jelenleg ABC szerinti, de ez a jövőben változhat a feltöltött anyagok mennyiségének a függvényében.

Képformátumok

Az ide feltöltött anyagok főként SVG formátumban érhetőek el. Az SVG egy népszerű és sok alkalmazás által támogatott vektor formátum, de nem képes minden program kezelni. Ebből kifolyólag az általam népszerűbbnek gondolt munkák esetén raktam be opcionálisan nagy felbontású PNG variánst is. Természetesen jó volna, ha minden munkának lenne PNG változata és ráadásul abból is több méretben, de az ilyen formában komoly nehézségekbe ütközik. Keresem a megoldást, hogyan lehet a képeket automatikusan konvertálni, mint ahogyan ez a Wiki esetében már jól működik.

A képformátumokról bővebben már írtam összefoglalót, azt itt lehet megtekinteni:
https://cimerek.hu/kepformatum/

A képekre vonatkozó licencről

Az oldalra feltöltött képekre a Creative Commons 4.0 (CC-BY-NC-ND-4.0) licenc szabályai vonatkoznak, kérem azokat tiszteletben tartani. A keresekedelmi felhasználástól nem zárkózok el, de előtte szeretnék egyeztetni. Ezügyben a cimerrajzolas@gmail.com címre küldjön üzenetet és elérhetőséget.

Magyar

Magyar

Magyar címerek

A rendezés ABC sorrendben történik.

Település és vármegye címerek

Ország

Az ország az a rendszerint összefüggő politikai földrajzi területi egység, amelyet a többi ország önálló, (szuverén) államnak ismer el.

A Föld országainak rendszerint politikai és/vagy természeti határaik vannak, és önálló történelemmel, etnikummal, nyelvvel, vezetőkkel, intézményekkel, zászlóval, himnusszal és számos egyéb sajátossággal rendelkeznek.

A megye szó jelentése és eredete

A megye szó délszláv jövevényszó a magyarban, rokona a mesgye szónak, és visszavezethető arra az indoeurópai szóra, amelyből a latin medius,„középső” is ered. Györffy György szerint a megye szó az ősszláv media „közép” hasonló hangzású szlovén, mezsgye szavunk pedig ezek bolgár-szláv mezsda alakjából ered. A szó semmilyen szláv nyelvben nem jelent megyét, csak határt, a körülhatárolt terület jelentést csak a magyar vár szóval, a magyar nyelvben vette fel. Ezt bizonyítja, hogy István király 1009-es oklevele négy várat rendelt a „határaival” együtt (quatuor civitates …cum…terminis et finibus) az ekkor alapított pécsi püspökség alá.

A határleírás alapján világos, hogy a vár határa a vármegyét jelenti, tehát a megye szó eredeti jelentése a magyar nyelvben „határ”. Okleveles adatok szerint a megye szó a középkorban a magyar nyelvben csak határ jelentésű volt (pl. 1254: per quendam limitem, qui vulgariter mege vocatur – a „határ” jelentésű limit, és nem a közigazgatási egységként használt comitatus fordításaként szerepel).

Vármegye

(latinul: comitatus) vagy megye a magyar közigazgatás alapvető területi egysége. A két elnevezés 1950 előtt párhuzamosan volt használatban, felcserélhetők voltak egymással. 1950-től 2022-ig a megye, 2023-tól a vármegye a hivatalos megjelölés.

A második világháború végéig a hivatalos elnevezés a vármegye volt, de ennek szinonimájaként széles körben használták a megye szót is, sőt, ez törvények és egyéb jogszabályok szövegében is előfordult. Az 1949. augusztus 18-án elfogadott 1949. évi XX. törvény, azaz a Magyar Népköztársaság új, szovjet mintára megalkotott Alkotmánya hivatalossá tette a „megye” megnevezést, és ettől kezdve csak történeti megjelölésekben fordult elő a „vármegye” szó.

A mai vármegyerendszer Magyarország mintegy ezer éve fennálló, területi beosztását és szervezeti rendjét tekintve sokszor és sokat változó, közigazgatási területi beosztásának legújabb szakasza. Az 1950-es megyerendezés és a tanácsrendszer bevezetése melyben a vármegyék területi beosztását módosították, és az önkormányzati rendszer 1990-es létrejötte tekinthető éles határvonalnak a megyerendszer fejlődésében, ezért a külön tárgyalást a jelenkori állapot és a megelőző történeti fejlődés különálló bemutatásának igénye indokolja.

Települések

A település – általános szóhasználattal – az a hely, ahol emberek tartósan megtelepednek, élnek és dolgoznak. Nevezhetik falunak, városnak vagy más, huzamos emberi megtelepedést jelentő közösségi formációnak is.

Magyarországon a jellemző településkategóriák a város és a falu. Ezekkel együttesen a településföldrajz tudománya foglalkozik. A saját önkormányzattal rendelkező települések közigazgatási szempontból a város vagy község címet viselik.

A település közvetlen környezete a térség vagy kistérség, idegen szóval a (földrajzi) régió. Magyarország régiókra való felosztásra többféleképpen történik, a legismertebb a közigazgatási tagolás. Így máshová esnek az európai uniós régió-besorolások, mint a különböző időkben készült hazai besorolások, amiből félreértés szokott származni.