Magyar Királyság 1916-os kiscímere
A magyar szent korona országai kisebb egyesitett czímerének leírása.
(VI. tábla.)
(Az 1916 március 2-iki legfelsőbb kézirattal megállapítva.)
Hasított pajzs alul betolt, behajló szelű ékkel. Jobbról vörössel és ezüsttel hétszer vágott mező; balról vörös mezőben zöld hármashalomnak aranykoronás, kiemelkedő középső részén ezüst, talpas kettőskereszt; az éken, amelynek felső csúcsa a jobboldali címermező felüliről számított ötödik vágóvonaláig ér, ezüsttel és vörössel öt sorban sakkolt mező. A pajzson a magyar szent korona nyugszik.
Ezen címer hivatalos közzétételénél a Budapesti Közlöny 1916 március 14-iki, 60. számában a rajz alá a következő Jegyzet tétetett: „A fent ábrázolt címer egymagában nem fog alkalmazást nyerni.” Eszerint tehát ez a címer jelenleg kizárólagosan a kis közös címerben (VII. tábla) nyer alkalmazást. Megállapítása semmiben sem érinti a magyar alamnak régi, az 1848: XXI. törvénycikkben véglegesen megállapított kis címerének eddigi használatát. Ezen címer változatlanúl hasított pajzs; jobbról vörössel és ezüsttel hétszer vágott mező; balról vörös mezőben zöld hármashalomnak aranykoronás, kiemelkedő középső részén ezüst, talpas kettőskereszt. A pajzson a magyar szent korona nyugszik. A pajzs vagy egyedül alkalmaztatik, vagy pedig azt jobbról cserfa-, balról olajág övezi, avagy mindkét felől egy-egy lebegő, fehérruhás angyal tartja.
Kelt Budapesten, 1916. évi márczius hó 9. napján.
m. kir. miniszterelnök.
Forrás: Arcanum.com
Az eredeti kép forrása: Hugo Gerhard Ströhl: Die neuen österreichischen, ungarischen und gemeinsamen Wappen
Mi a kiscímer?
A kiscímer olyan államcímer, mely a legfontosabb címert tartalmazza. Az uralkodó családok kiscímere csak a szuverén fejedelmek által viselt kevésbé fontos címerek elhelyezésére szolgáló pajzs, mely általában megegyezik a családi címerrel.
Forrás: Wikipédia
Keöpeczi Sebestyén József a Turulban leközölt cikke
Az új osztrák, magyar és közös czimerek. Ströhl H. G. eredetijei után készült hét szinnyomatu tábla, öt czímerleirással és egy magyarázó vázlattal. Az 1915. október 10. és 11. illetőleg 1916 márczius 2. és 5. legfelsőbb kéziratokkal történt megállapitások nyomán kiadva. Bécs, 1916. A csász. kir. udv. és áll. nyomdából.
Szép kiálllitásu, magyar és német szövegü füzet jelent meg e czimmel. A hét szines műlap Ströhlnek művészetét dicséri, ki a czímerrendezés alkalmával a legfelsőbb kézirathoz mellékelt czímerrajzokat készitette osztrák részről.
Keöpeczi Sebestyén József
Forrás: Arcanum.com
A webhely tartalmai a Creative Commons 4.0 feltételei szerint használhatók fel, kizárólag abban az esetben, ha egyértelműen megjelölik a forrást és a hivatkozásban a https://cimerek.hu oldalra, vagy az adott tartalom webcímére teljes értékű, kattintható link mutat.